ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ବାର୍ଷିକ ସ୍ମୃତି ସମ୍ଭାଷଣ

ଆସନ୍ତାକାଲି (ଡ଼ିସେମ୍ବର ୨୫) ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ବାର୍ଷିକ ସ୍ମୃତି ସମ୍ଭାଷଣ ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଉପରେ ଆମେରିକା-ଭାରତ ବାଣିଜ୍ୟ ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିଶା ଦେଶାଇ ବିଶ୍ୱାସ ସମ୍ଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଆସନ୍ତାକାଲି ବାଜପେୟୀଙ୍କ ୯୬ ତମ ଜନ୍ମଦିନରେ ଏହି ବାର୍ଷିକ ସ୍ମୃତି ସମ୍ଭାଷଣ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

୧୯୯୮ରୁ ୨୦୦୪ ଯାଏଁ ଜାତୀୟ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମେଣ୍ଟ ସରକାରର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିବା ଏହି ଅନୁଭବୀ ନେତା ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ଯିଏ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ୧୯୯୬, ୧୯୯୮ରୁ ୧୯୯୯ ଏବଂ ପରେ ୧୯୯୯ରୁ ୨୦୦୪ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ତିନିଥର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ୧୯୯୮ରେ ରାଜସ୍ଥାନର ପୋଖରାନ୍-୨ ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ୧୯୯୯ରେ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା।

ରାଜନୀତି ବ୍ୟତୀତ ବାଜପେୟୀ ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ଲେଖକ ଥିଲେ ଏବଂ ଅନେକ କବିତା ଲେଖିଥିଲେ। ୨୦୦୪ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ସେ ଦୁର୍ବଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାରଣରୁ ସକ୍ରିୟ ରାଜନୀତିରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲେ। ୨୦୧୫ରେ ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ସମ୍ମାନ ଭାରତ ରତ୍ନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଡିସେମ୍ବର ୨୫କୁ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ସମ୍ମାନାର୍ଥେ ‘ସୁଶାସନ ଦିବସ’ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ।

Comments
Loading...