ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା କରୋନା ଟୀକାରେ ଜଣେ ଅସୁସ୍ଥ : ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲା କମ୍ପାନୀ

ୱାଶିଂଟନ : କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଆଖି ଆମେରିକାର ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ଥିଲା । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ କମ୍ପାନୀ ଶୀଘ୍ର କରୋନା ଭାଇରସ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏହା ଘଟିବାକୁ ଯାଉନାହିଁ। ଟୁନାହିଁ। ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଏହାର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି।

କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି ଯେ, ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି, ଯାହା ପରେ ଆମେ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ। ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହା ଏକ ରୁଟିନ କଟକଣା, କାରଣ ପରୀକ୍ଷାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅସୁସ୍ଥତା ବିଷୟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକ ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ । ଏହାର ସମୀକ୍ଷା ପରେ ହିଁ ପରୀକ୍ଷାକୁ ଆଗକୁ ନିଆଯିବ।

ହେଲ୍ଥ ନ୍ୟୁଜ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା କରୋନା ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି। କମ୍ପାନୀ ତରଫରୁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି କାରଣ ପରୀକ୍ଷଣର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜଣେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ଗୁରୁତର ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି।

ଷ୍ଟେଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ସମୀକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟା ସୁରକ୍ଷା ତଥ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବା ନିମନ୍ତେ ଟୀକାକରଣକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଏବଂ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଗବେଷକଙ୍କ ଦ୍ବାରା ବିକଶିତ ହେଉଥିବା କୋଭିଡ-୧୯ ଟୀକା ପରୀକ୍ଷା କରୁଛି । ଆମେରିକାରେ କରାଯାଉଥିବା ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯେଉଁଠାରେ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଛି।

Comments
Loading...