ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ଏଆଇଏଫଏଫ ପକ୍ଷରୁ ସନ୍ଦେଶ ଝିଙ୍ଗନ ଓ ବାଲା ଦେବୀଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଫୁଟବଲ ଫେଡେରେଶନ (ଏଆଇଏଫଏଫ) ଜାତୀୟ ଦଳର ସେଣ୍ଟର ଡିଫେଣ୍ଡର ସନ୍ଦେଶ ଝିଙ୍ଗନ ଏବଂ ମହିଳା ଦଳର ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ଏନ ବାଲା ଦେବୀଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି। କ୍ରୀଡା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଏଆଇଏଫଏଫ ଚଳିତ ବର୍ଷର କ୍ରୀଡ଼ା ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ଏହି ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ନାମ ପଠାଇଛି।

ଫେଡେରେଶନର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ କୁଶଲ ଦାସ ଲେ ପ୍ରେସ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ଆମେ ସାନ୍ଦେଶ ଏବଂ ବାଲା ଦେବୀଙ୍କ ନାମ ପଠାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ। କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭରେ ବାଇଚୁଙ୍ଗ ଭୁତିଆ ଏବଂ ରେନେଡି ସିଂଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଝିଙ୍ଗନ ହେଉଛନ୍ତି ସୁନୀଲ ଛେତ୍ରୀଙ୍କ ପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖେଳାଳି।

ସେ ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ୍ କ୍ୱାଲିଫାୟରେ ୨୦୧୫ରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିବା ପରଠାରୁ ସେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ବ୍ୟାକ୍ ଲାଇନର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ଛେତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ସେ କୋଚ୍ ଷ୍ଟିଫେନ୍ କନଷ୍ଟାଣ୍ଟିନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିନାୟକ କରିଛନ୍ତି।

ସେହିପରି, ମଣିପୁରର ବାଲା ଦେବୀ ସ୍କଟଲାଣ୍ଡର ମହିଳା ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ଦଳରେ ରେଜର୍ସ ଏଫସି ସହିତ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ। ସେ ବିଦେଶରେ ପେସାଦାର ଫୁଟବଲ ଖେଳିଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହୋଇଥିଲେ। ସେ କିଛି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଖେଳ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସେ ଏସିଆନ୍ ଫୁଟବଲ୍ କନଫେଡେରେସନର ‘ବ୍ରେକ୍ ଦି ଚେନ୍’ ଭିଡିଓ ଅଭିଯାନର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲେ ଯାହା କରୋନା ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା।

Comments
Loading...