ଦିନକୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକା ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ ଭାରତର ଏହି ଡ଼ାକ୍ତରଖାନା; କରିଛି ଏମିତି ଦାବି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଟିକାର ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି | ଭାରତର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଫାଇଜର ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଅନୁମୋଦନ ଲୋଡିଛି। ଏହି ସମୟରେ ଭାରତର ସବୁଠୁ ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନା ଖାନ ଆପୋଲୋ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଦିନକୁ ଏକ ନିୟୁତ (୧୦ ଲକ୍ଷ) ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ଏହା କେବଳ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି। ଏଥି ସହିତ ସରକାର କୌଣସି ଟିକା ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଏହାକୁ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିବା ମାତ୍ରେ। ସେହିଭଳି, ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ଦେବା କାମ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ |

ଆପୋଲୋ ହସପିଟାଲ ସମୂହ   ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୁନୀତା ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ଦାବି  ଅନୁଯାୟୀ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଏହାର ୭୧ ଡାକ୍ତରଖାନା, ଶହ ଶହ କ୍ଲିନିକ୍ ଏବଂ ହଜାରେ ଫାର୍ମାସି ସହିତ ୬୦୦୦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେଇଛି।  ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସୁନୀତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଏହି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଏକାକୀ ପରିଚାଳନା କରିବେ ନା ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଏଥିରେ ସାମିଲ କରିବେ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। ଟିକା ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କିପରି ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇପାରିବ ତାହା ହେଉଛି ପ୍ରସଙ୍ଗ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଏହି କାମ ଏକାକୀ କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ସମୟ ଲାଗିବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ସରକାରଙ୍କୁ ସବୁ ପ୍ରକାରରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି। ଆପୋଲୋ ନିଜ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ବିଷୟରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସୂଚନା ଦେଉଛି | କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ କରୋନା ଟିକା ୬୦ରୁ ୧୨୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରେ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ  ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଲିମିଟେଡର ସଭାପତି କୃଷ୍ଣ ବାୟୋଟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚରୁ ଛଅ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶ ଭିତରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକା ଆସିବ। ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିଛି। ଯାହା ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ସହିତ ମିଳିତ ଭାବରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ ଉତ୍ପାଦନ କରିସାରିଛି |

ମାତ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ  ସରକାର ଜାତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ନେଟୱାର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଟିକା ବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

Comments
Loading...