ପୋର୍ଟବ୍ଲେୟାରରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବୋଝେଇ ମାର୍କିନ ପି-୮ ବିମାନ; ଚୀନ ଉଦବିଗ୍ନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲଦାଖରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ  ବିବାଦ ଗତ ପାଞ୍ଚ ମାସ ଧରି ଚାଲିଛି।  ଚୀନ୍ ସହ ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସଜ୍ଜିତ  ଆମେରିକାର p-8 ପୋଜିଡନ୍ ଜାହାଜ ପୋର୍ଟ ବ୍ଲେୟାରରେ ଅବତରଣ କରିବା ଚୀନକୁ ବ୍ୟତିବ୍ୟସ୍ତ କରିଛି ।

୨୦୧୬ ରେ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ମେମୋରେଣ୍ଡମ୍ ଅଫ୍ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା | ଯେଉଁଥିରେ ଉଭୟ ଦେଶ ପରସ୍ପରର ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଏବଂ ବିମାନକୁ ଇନ୍ଧନ ଏବଂ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ସୁବିଧା ଯୋଗାଉଛନ୍ତି | ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାର P-8 ପୋଜିଡନ୍ ପୋର୍ଟ ବ୍ଲେୟାରର ଏୟାରବେସରେ ଅବତରଣ କରିିଥିଲା | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଇନ୍ଧନ ଏବଂ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ ସୁବିଧା ନେବା ପରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତନ କରିଥିଲା ।

P-8 ପୋଜିଡନ୍ ବିମାନ ହେଉଛି ଆମେରିକାର ନୌସେନାର ଏକ ବହୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ମଲ୍ଟିମିସନ୍ ବିମାନ | ପୋର୍ଟ ବ୍ଲେୟାରରେ ଅବତରଣ କରିଥିବା ବିମାନରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଥିଲା। ଏହି ଆମେରିକୀୟ ବିମାନଟି ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଯୁଦ୍ଧ, ଭୂପୃଷ୍ଠ ଯୁଦ୍ଧ ସହିତ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହାର ଏକ ଆଧୁନିକ ରାଡାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହା ଆମେରିକା ସେନାକୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ତଦାରଖ କରିଥାଏ | ଚାଇନା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଆମେରିକୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ବିମାନର ଅବତରଣ ରଣନୀତିଗତ ଭାବେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ଏକ ହାଇ-ଟେକ୍ ଜାହାଜ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ ଯୋଗ ଦେବା ନିମନ୍ତେ ମଧ୍ୟ ଯୋଜନା ରହିଛି ।  ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ପାଇଁ ସିସିଟିଭି ବିମାନ P-8I ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଆମେରିକାରୁ ଭାରତ ଆସିବ। ଏହି ବିମାନଗୁଡିକ ବୋଇଙ୍ଗ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଏବଂ ଭାରତ ମହାସାଗର ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ନୌସେନାର ଯୁଦ୍ଧ ପୋତରେ ସାମିଲ ହେବ । ଫଳରେ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ଶକ୍ତି ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବ।

Comments
Loading...