ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୭୫ ଓ ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୭୫୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ କରୋନା ଟିକା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :  ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ ସୋମବାର କରୋନା ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଟିକାର ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ୧୮-୫୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯିବ। ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ମୋଟ ୧୧୨୫ ନମୁନା ନିଆଯାଇଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୩୭୫ଟି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସୁସ୍ଥ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୨-୬୫ ବର୍ଷ ବୟସର ୭୫୦ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣର ତିନୋଟି ସୂତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆମେ ଦେଖିବା ଏହା କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ଏହାକୁ କେତେ ପରିମାଣରେ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ | ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଏହା ଏକ ବୃହତ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ |

ଡକ୍ଟର ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟିକା ଏକ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଆର୍ମ ରହିବ, ଯାହାକୁ ଆମେ ପ୍ଲେସେବୋ ବୋଲି କହିଥାଉ। କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯିବ ଏବଂ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଦିଆଯିବ। ଉଭୟରେ ପ୍ରତିରୋଧର ଏକ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଦେଖାଯିବ। ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଏମ୍ସରେ ହିଁ କରାଯିବ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆମେ ଭାରତ ସହିତ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆର ଆକଳନକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ଇଟାଲୀ ଏବଂ ସ୍ପେନ୍ କିମ୍ବା ଆମେରିକା ତୁଳନାରେ ଆମର ମୃତ୍ୟୁ ହାର ବହୁତ କମ୍ ରହିଛି।

ଏମ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ କରୋନା ଶୀର୍ଷରେ ଥିଲା। ଦିଲ୍ଲୀରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅବସ୍ଥା ଥିଲା, ​​କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାମଲା ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ସଂକ୍ରମଣ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିବା ବାକି ଅଛି। ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। କିଛି ସମୟ ପରେ ସଂକ୍ରମଣ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିବ।

Comments
Loading...