ଆରମ୍ଭ ହେଲା ‘ଏରୋ ଇଣ୍ଡିଆ’-୨୦୨୧

ବିଶ୍ବ ଦେଖୁଛି ଭାରତର ପରାକ୍ରମ

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ୟେଲାହାଙ୍କା ବିମାନଘାଟି ଠାରେ ବୁଧବାରଠାରୁ ୩ ଦିନିଆ ‘ଏରୋ ଇଣ୍ଡିଆ’ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ, ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛଛି। ପ୍ରତିରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ଏହାକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ହେଉଛି ଏସିଆର ସର୍ବ ବୃହତ ଏରୋ ସୋ।
ଏହା ହେଉଛି ବିଶ୍ବର ପ୍ରଥମ ହାଇବ୍ରିଡ୍ (ମିଶ୍ରିତ) ଏରୋସ୍ପେସ୍ ସୋ । ଏଥିରେ ଭାରତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ LCA-Tejas ଏବଂ ଆମେରିକୀୟ ବୋମା ବର୍ଷଣକାରୀ ସମେତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ଭର୍ଚୁଆଲ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ।

ପ୍ରତି ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ଥରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ଏହି ଏୟାର ସୋ’ର ୧୩ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ’ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଅଭିଯାନ’ ଏବଂ ’ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଥିରେ ୧୪ ଟି ଦେଶ ଏବଂ କମ୍ପାନୀର ଏକ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ପ୍ରତିନିଧି ତଥା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶିଳ୍ପର ଡନ୍ ହେଫଲିନ୍ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକୀୟ ବୋମା ବର୍ଷଣକାରୀ ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ
୩ ଦିନିଆ ‘ଏରୋ ଇଣ୍ଡିଆ’ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ’ର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ହେଉଛି ଆମେରିକାର ବାୟୁସେନାର ସୁପରସୋନିକ୍ ବୋମା ବର୍ଷଣକାରୀ ବି-୧ ବି ଲାନ୍ସର୍, ଯାହା ’ଫ୍ଲାଏ ବଏ’ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୂର୍ୟ୍ୟ କିରଣ ବିମାନ ଏବଂ ଭାରତର ସାରଙ୍ଗ ହେଲିକପ୍ଟରଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କର କୌଶଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ। ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ମୋଟ ୪୧ଟି ବିମାନ ଏହି ଶୋ’ରେ ଭାଗ ନେଉଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ତେଜସ୍, ରାଫେଲ ଏବଂ ସୁଖୋଇ -୩୦ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏୟାର ସୋ’ର ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛି ଆମେରିକୀୟ ଏୟାରଫୋର୍ସ ବ୍ୟାଣ୍ଡ। ଏହାର ନାମ ହେଉଛି ଆମେରିକାର ବାୟୁସେନା ବ୍ୟାଣ୍ଡ ଅଫ୍ ପ୍ରଶାନ୍ତ, ଯାହା ଆକାଶପଥରେ ମୁତୟନ ହୋଇଛି।

ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ୫୨୩ କମ୍ପାନୀ
୫୨୩ଟି ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଏୟାର ଶୋ’ରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହାଲ୍ ଏକ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଏକ ବିମାନର ଉଡାଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ LCA ଟ୍ରେନର, HTT-୪୦, IEJT ଆଡଭାନ୍ସଡ ହକ୍ MK ୧୩୨ ଏବଂ ସିଭିଲ୍ ଡୁ -୨୨୮ ଉଡାଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ । ଉନ୍ନତ ହାଲୁକା ହେଲିକପ୍ଟର ଧ୍ରୁଭ, ଲାଇଟ୍ କମ୍ବାଟ୍ ହେଲିକପ୍ଟର, ଲାଇଟ୍ ୟୁଟିଲିଟି ହେଲିକପ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଏହି ଶୋ’ରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ।

ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ ଡିଆରଡିଓ
ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (ଡିଆରଡିଓ) ଏହାର ଆଧୁନିକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ପ୍ରଣାଳୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ। ଏଥିରେ ଏୟାରବୋର୍ନ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଚେତାବନୀ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ (AEW & C) ପ୍ରଣାଳୀ, ଉନ୍ନତ ମଧ୍ୟମ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ (MICA),  ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ସଂପ୍ରସାରିତ ଏରିଆଲ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏଥିସହ ଏଥିରେ ନିର୍ବାଣ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର, ପି -୧୬ ହେଭି ଡ୍ରପ୍ ସିଷ୍ଟମ, ପାଇଲଟ୍ କମ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍ ବିମାନ ଇଞ୍ଜିନ ଏବଂ ଆଷ୍ଟ୍ରା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ।

Comments
Loading...