୮ ହଜାର ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ, କରୋନା ଟିକାର ହେବ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା

ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସ୍ଥିତ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ କହିଛି ଯେ କରୋନା ଟିକାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ୮ ହଜାର ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଚୟନ କରିଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣର ତଥ୍ୟ ଆଧାରରେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ଔଷଧ ନିୟାମକଙ୍କଠାରୁ ଅନୁମୋଦନ ଲୋଡିଛି। ଗତକାଲି ଅନୁଷ୍ଠିତ ଫିକିର ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କୃଷ୍ଣ ଏଲ୍ଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସ୍ବେଛାସେବୀ ଚୟନ ସାରିଛି। କମ୍ପାନୀ ୨୨ ହଜାର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮ ହଜାର ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରିଛି। ଗତ ୧୫ ଦିନରେ ଏହି ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା କରାଯାଇଥିଲା।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ପରୀକ୍ଷା ତଥ୍ୟକୁ ଆଧାର କରି କମ୍ପାନୀ ମାର୍କେଟିଂ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲା। ଏଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଙ୍କଡମାନଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଭାବକୁ ଦର୍ଶାଇଛି ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଏହି ଟିକା ମାନବ ଶରୀର ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କମ୍ପାନୀ ମାର୍କେଟିଂ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛି। ଟୀକାକରଣର ବିକାଶ ଉପରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ଆଲ୍ଲା କହିଛନ୍ତି, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନଦଣ୍ଡକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସବୁକିଛି କରାଯାଉଛି।

ବିବିଏଲର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟିକା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ୨୦୦ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଅଟେ। ଏଲା ଦୃଢ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ, କିନ୍ତୁ ଗୋପନୀୟତା ହେତୁ ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ପ୍ରକାଶ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ। ଏହି ଟିକା ନିରାପଦ ଏବଂ ଏହା ଛଅ ମାସରୁ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇପାରିବ।

Comments
Loading...