ଭାରତର କୋଭିଡ ଟିକା ବିକାଶ ନିରୀକ୍ଷଣ କରିବେ ୬୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ

୬୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଆସନ୍ତାକାଲି (ବୁଧବାର) ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଅଗ୍ରଣୀ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ କମ୍ପାନୀ – ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ଏବଂ ବାୟୋଲୋଜିକାଲ ଇ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ। ଏହି କମ୍ପାନୀ କରୋନା ଭାଇରସ ପ୍ରତିରୋଧି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି। ସେମାନେ ପ୍ରଥମେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହରରେ ଥିବା କରୋନା ଟିକା ବିକାଶକାରୀ କମ୍ପାନୀ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସେହି ସବୁ ଦେଶଗୁଡିକର ଭାରତର ଟିକା ବିକାଶ ପ୍ରୟାସରେ ବହୁତ ଆଗ୍ରହ ରହିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତର ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ବିତରଣ କ୍ଷମତା ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ। ସେ ଅହମ୍ମଦାବାଦର ଜିଡସ୍ ବାୟୋଟେକ୍ ପାର୍କ, ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଏବଂ ସେରମ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

ଟିକା ବିକାଶ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ବିସ୍ତୃତ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ନଭେମ୍ବର ୨୮ରେ ପୁଣେରେ ଥିବା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ନଭେମ୍ବର ୩୦ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଣେସ୍ଥିତ ଜେନୋଭା ବାୟୋଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ସ ଲିମିଟେଡ୍, ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସ୍ଥିତ ବାୟୋଲୋଜିକାଲ୍ ଇ ଲିମିଟେଡ୍ ଏବଂ ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡିସ୍ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଲିମିଟେଡ୍ ସହିତ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମିଟିଂ କରିଥିଲେ। ଏହି ତିନି କମ୍ପାନୀ କୋଭିଡ-୧୯ ପାଇଁ ଟିକା ବିକାଶ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଗତକାଲି ଏହାର ସ୍ବଦେଶୀ ବିକଶିତ କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକା ‘କୋଭାକ୍ସିନ୍’ ପାଇଁ ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିବା ବେଳେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ଏବଂ ଆସ୍ତ୍ରାଜେନେକା ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ଟିକା ପାଇଁ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିଛି।

Comments
Loading...