ଚାରି ବର୍ଷ ପୁରିଲା ‘ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ’

ଚାରି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଦ୍ୱାରା ପାକିସ୍ତାନ ଊପରେ ସର୍ଜିକାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ସେନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ଅତିକ୍ରମ କରି ଶତ୍ରୁ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଅନେକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ଅତିକ୍ରମ କରି ପାକିସ୍ତାନ ଆମ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଆସୁଥିଲା। ସେହି ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୮ରେ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ କାଶ୍ମୀରର ଉରି ଠାରେ ଥିବା ସେନା ଶିବିର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆମର ୧୮ ଜଣ ସୈନିକ ସହୀଦ ହୋଇଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ଦେଶର ବୀର ସହୀଦମାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି,’ଚାରି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହି ସମୟ ଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ଦେଶର ସାହସୀ ଯବାନମାନେ ସର୍ଜିକାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମୂଳଦୁଆକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥିଲେ।’

ଅନ୍ୟ ଏକ ଘଟଣାରେ ଫେବୃଆରୀରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଶ୍ରୀନଗର ଉପକଣ୍ଠରେ ଥିବା ଏକ ମହଲା କୋଠାକୁ ଅକ୍ତିଆର କରି ୬୬ ଜଣଙ୍କୁ ବନ୍ଧକ ରଖିଥିଲେ ଓ ଏହା ବୋଧହୁଏ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବନ୍ଧକ ଘଟଣା। ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ଅଧିକ ପ୍ରତିରକ୍ଷାଶୀଳ ହୋଇଥିଲେ। ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ୱର୍ଗତ ମନୋହର ପାରିକରଏବଂ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ। ସେଦିନ ସମଗ୍ର ଦେଶ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ପାଇଁ ଚାହିଁଥିଲା, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୁବକ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, ଆମ ସୈନିକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସାଥୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ।

ମାତ୍ର ତିନି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଉପରେ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା, ଯାହାଫଳରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଇପାରିବ। ଦେଶର ନେତୃତ୍ୱ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲା ତେଣୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଗଲା। ଏ ନେଇ ଜାତିସଂଘ ସାଧାରଣ ସଭାରେ ଏବଂ ତା’ପରେ ରାଜନୈତିକ ଏବଂ କୂଟନୈତିକ ଶକ୍ତି ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ। ଦଶ ଦିନ ପରେ ଅପରେସନ୍ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା।

ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ହେଲା ଓ ପରଦିନ ସକାଳେ ସେନାର ମିଲିଟାରୀ ଅପରେସନ୍ ଡିଜି ପାକିସ୍ତାନୀ ଡିଜି ମିଲିଟାରୀ ଅପରେସନକୁ ଡାକି କହିଲେ ଯେ ଆମେ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ କରିଛୁ। ଆମେ କରିଛୁ, କାରଣ ତୁମେ ଉରିରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ କରିଛ। ପାକିସ୍ତାନ ଅସ୍ୱୀକାର ଜାରି ରଖିଥିଲା, କାରଣ ସେମାନେ କ’ଣ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି କିପରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିବେ ତାହା ସେମାନେ ବୁଝି ପାରିଲେ ନାହିଁ।

Comments
Loading...