ଶାହାଙ୍କ ‘ମିଶନ ବଙ୍ଗ’: ନଭେମ୍ବର ୫ରୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଦଖଲ ଯୋଜନାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଯୋଜନା

ଆସନ୍ତା ୨୦୨୧ରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ଵାଧୀନ ତୃଣମୂଳ ସରକାରକୁ ଓପାଡ଼ିବା ପାଇଁ ବିଜେପିର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କରିଛନ୍ତି ନୂଆ ଯୋଜନା। ବର୍ତମାନର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେ.ପି. ନଡ଼୍ଡ଼ାଙ୍କ ସହ ମିଶି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଦଳକୁ କ୍ଷମତାରେ ଆଣିବା ପାଇଁ ଶାହା ଯେଉଁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ତାହାର ଝଲକ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ତେବେ ଆସନ୍ତା ୫ ତାରିଖରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବରେ ଶ୍ରୀ ଶାହା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମଇଦାନକୁ  ଓହ୍ଲାଇବେ । ଗତବର୍ଷ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଅବସରରେ କଲକତାରେ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଉଦ୍ଘାଟନ କରି ଶ୍ରୀ ଶାହା ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ଗଢ଼ିବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ଭିତ୍ତି ପକାଇଥିଲେ ଚଳିତ ବର୍ଷ କାଳୀପୂଜା ପୂର୍ବରୁ ତାହା ଉପରେ ସୁଦୃଢ଼ ଓ ସୁଦୃଶ୍ୟ ମହଲ ଗଢ଼ିବାକୁ ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗରେ ପହଞ୍ଚିବେ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ  ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ନଭେମ୍ବର ୫ ରେ ଦୁଇ ଦିନିଆ ରାଜ୍ୟ ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ। ଶାହା ବଙ୍ଗଳାରେ ବିଜେପିର ସାଂଗଠନିକ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକର ଅନୁଧ୍ୟାନ  କରିବେ। ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥିବା ୪୨ ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୧୮ ଟି ଜିତିଛି ଓ ନିଜର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ସାରିଛି । ତେଣୁ ୧୦ ବର୍ଷର ମମତା ସରକାରକୁ ହଟାଇ କ୍ଷମତା ଦଖଲ ପାଇଁ ବିଜେପି ନକ୍ସା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଜେପି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସାୟନ୍ତନ ବସୁଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେପି ନଡାଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବିତ  ବଙ୍ଗଳା ଗସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ  ବାତିଲ କରାଯାଇଛି। ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା  ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗସ୍ତରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ । ଶ୍ରୀ ଶାହ ମେଦିନୀପୁର ସାଂଗଠନିକ ଜିଲ୍ଲା ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ ଏବଂ ପରଦିନ ସେ ବଙ୍ଗଳାରେ ଦଳର ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ତଥା ବଙ୍ଗଳାର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଦଳର ପ୍ରଭାରୀ  କୈଳାସ ବିଜୟବର୍ଗୀୟ  କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ସଂଗଠନର ବିକାଶରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଅମିତ ଶାହା ଦୁଇ ଦିନିଆ ରାଉଣ୍ଡ ତଥା ଆଗାମୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଦଳର ରଣନୀତି ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିବେ। ଆଲୋଚନା କରିବେ | ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ଶାହା ଦଳର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ କୋଲକାତାରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଶାହା ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ଦୁଇ ଦିନିଆ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଅମିତ ଶାହା, କୈଳାସ ବିଜୟଭର୍ଗିଆ, ଦଳର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଉପସଭାପତି ମୁକୁଲ ରାୟ ଏବଂ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଦିଲୀପ ଘୋଷଙ୍କ ପରି ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ବୁଥ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ନେତାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ । 

ତେବେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ଗସ୍ତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ  ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଗଦୀପ ଧନଖର ରାଜ୍ୟରେ ନିମ୍ନଗାମୀ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।  ଧନଖର ଗୁରୁବାର ଦିନ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଶାହାଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ଏବଂ ସ୍ଥିତି ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଅତି ନିକଟରୁ ଆଲୋଚନା କରିବା ଓ ଏହାପରେ ଶାହାଙ୍କ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଗସ୍ତକୁ ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକମାନେ ଭିନ୍ନ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖୁଛନ୍ତି । ୨୦୨୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ୧୮ ଟି  ଆସନ ଜିତି ବିଜେପି ଶାସକ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି। ଏଥି ସହିତ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପିର ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବହୁଗୁଣିତ ହୋଇଛି। ଯଦିଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପି କେବେ ବି କ୍ଷମତା ଦଖଲ କରିନାହିଁ, ତଥାପି ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବିଜେପି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ନେଇ ଦଳ ଅଟକଳ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

Comments
Loading...