ଆଜିଠାରୁ ବଦଳିଗଲା ୧୦ ନିୟମ: ଟିଭି ମହଙ୍ଗା, ମୋଟରଯାନ ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବୀମାରେ ପରିବର୍ତନ

ଅକ୍ଟୋବର ଆରମ୍ଭରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି | ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ନିୟମ ଆଜିଠାରୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ |  କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁବିଧା ମିଳିବ ଓ କିଛି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପକେଟ୍ ଢ଼ିଲା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଆଜିଠାରୁ ଏକ ସରକାରୀ ଚାଳିତ ୱେବ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଲାଇସେନ୍ସ, ପଞ୍ଜୀକରଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍, ଫିଟନେସ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍, ଅନୁମତି ଇତ୍ୟାଦି ମୋଟର ଯାନ ସହ ଜଡିତ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରାଯାଇପାରିବ | ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମୋଟର ଯାନ ନିୟମ ୧୯୮୯ ରେ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ସଂଶୋଧନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି, ମୋଟର ଯାନ ନିୟମକୁ ଭଲ ଭାବରେ ତଦାରଖ ତଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ୧ ଅକ୍ଟୋବର୨୦୨୦ ରୁ ପୋର୍ଟାଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଯାନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଦଲିଲ ଏବଂ ଇ-ମେଲ। – ଚ୍ୟାଲେନ୍ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରାଯାଇପାରିବ |

ଆଜିଠାରୁ ଟେଲିଭିଜନ କିମ୍ବା ଟିଭି କିଣିବା ମହଙ୍ଗା ହେବ | ସରକାର ଟେଲିଭିଜନ ସହ ଜଡିତ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉପାଦାନ ଉପରେ ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟର ଆମଦାନୀକୁ ନିରୁତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି କରି ସ୍ଥାନୀୟ ଉତ୍ପାଦନକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

ଆଜିଠାରୁ ବିଦେଶକୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ମହଙ୍ଗା ହେବ | ବିଦେଶରେ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ଉପରେ ଟିକସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିୟମକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦେଶକୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ସମୟରେ ଉତ୍ସ (TCS) ରେ ସଂଗୃହିତ୫% ଟ୍ୟାକ୍ସକୁ ଅତିରିକ୍ତ ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ର ଲିବରେଲାଇଜଡ୍ ରିମିଟାନ୍ସ ସ୍କିମ୍ (LRS) ଅନୁଯାୟୀ, ବିଦେଶକୁ ଟଙ୍କା ପଠାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଟିସିଏସ୍ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ LRS ଅଧୀନରେ ଆପଣ ବାର୍ଷିକ 2.5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଠାଇ ପାରିବେ, ଏଥିପାଇଁ ଟିକସ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ମାତ୍ର ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ପାଇଁ ଟିକସ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକମାନେ କେବଳ ବସିବା ଚେକ୍, ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଚାହିଦା, ପେ ଅର୍ଡର ନେବା ଭଳି ଅଣ-ଆର୍ଥିକ ସେବା ପାଆନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ସ୍ଥାୟୀ ଜମା ସୁଧ ଉପରେ ଟିକସ ସଞ୍ଚୟ କରିବାକୁ, ଜମା ହେବାକୁ ଥିବା ୧୫G ଏବଂ ୧୫H ଫର୍ମ, ଆୟକର କିମ୍ବା ଜିଏସ୍ଟି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସହିତ ଆକାଉଣ୍ଟ ଷ୍ଟେଟମେଣ୍ଟ ଅନୁରୋଧ, ଟର୍ମ ଜମା ରସିଦ ମଧ୍ୟ ଘରେ ଉପଲବ୍ଧ | ବର୍ତମାନ ଏହି ସେବା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅକ୍ଟୋବର୨୦୨୦ ରୁ ଘରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ |

ଆଜିଠାରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ନିୟମ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ବୀମା ନିୟାମକ IRDAI ର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ପଲିସିରେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି | ଆଜିଠାରୁ, ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟମାନ ଏବଂ ନୂତନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ପଲିସି ଅଧୀନରେ, ଅଧିକ ରୋଗ କଭର ଏକ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ପଲିସିକୁ ମାନକ ଏବଂ ଗ୍ରାହକ କେନ୍ଦ୍ରିକ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଉଛି | ଏଥିରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ମିଠା ଦୋକାନୀମାନେ ପୁରୁଣା ମିଠା ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ମିଠା ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଦୋକାନୀଙ୍କୁ ସମୟ ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡିବ | କେତେ ଦିନ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଭଲ ହେବ, ଏହାର ସମୟ ସୀମା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦିଆଯିବ | ଖାଦ୍ୟ ନିୟାମକ (FSSAI) ଏହାକୁ ୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ ରୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛି | ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରୟ କରୁଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ସ୍ଥିର କରିବାର ଅଂଶ ଭାବରେ ୧ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଖୋଲା ମିଠା ଉପରେ ସମୟସୀମା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ FSSAI ଏହାକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛି |

ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋଟର ଯାନ (ସଂଶୋଧନ) ଅଧିନିୟମର ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଦରକାର ନାହିଁ | ଡ଼୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିୟମକୁ ସହଜ କରିଛନ୍ତି। ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ମୋଟର ଯାନ ନିୟମ ୧୯୮୯ ରେ କରାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ସଂଶୋଧନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏହା ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ମୋଟର ଯାନ ନିୟମକୁ ଭଲ ଭାବରେ ତଦାରଖ ତଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ୧ଅକ୍ଟୋବରରୁ ପୋର୍ଟାଲ ସହ ଜଡିତ ଯାନ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଏବଂ ଇ-ଚ୍ୟାଲେନ୍ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରାଯାଇପାରିବ |

ଆଜିଠାରୁ LPG (LPG) ଶସ୍ତା ହୋଇପାରେ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ, ସରକାରୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏଲପିଜି ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟ ସଂଶୋଧନ କରନ୍ତି | ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୧୪.୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ଏବଂ ୧୯ କିଲୋଗ୍ରାମ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା। ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏଲପିଜି ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇପାରେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଉତ୍ସବ ଋତୁରେ ସରକାର ଏହାର ସୁବିଧା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏଲପିଜି ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଵଳା ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ମାଗଣା ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ଅବଧି ୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ ଶେଷ ହେବ। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସରକାର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ଏଲପିଜି ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି। କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ମାଗଣା ସିଲିଣ୍ଡର ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଏହାର ତାରିଖ ଏପ୍ରିଲରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। ଅକ୍ଟୋବରରେ ଅଣ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଗ୍ୟାସ ଦର ମଧ୍ୟ ସଂଶୋଧିତ ହେବ |

ଅକ୍ଟୋବର ୧ ରୁ ଟିସିଏସ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଆୟକର ବିଭାଗ ମଙ୍ଗଳବାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଅକ୍ଟୋବର ୧ ରୁ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ସେବା ବିକ୍ରୟ ଉପରେ ୦ ପ୍ରତିଶତ ଟିକସ ହ୍ରାସ କରିବେ। ଫାଇନାନ୍ସ ବିଲ୍ ୨୦୨୦ ରେ ଯୋଡି ହୋଇଥିବା ନୂତନ ବିଭାଗ  ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ କରାଯାଇଥିଲା | ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟ୍ୟାକ୍ସ କଟାଯାଇପାରିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନୂତନ ଆଇନରେ ଆଉ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଡାଗଲା ଯେଉଁଥିରେ ବିକ୍ରେତା ୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କ୍ରୟ ଉପରେ କ୍ରେତାଙ୍କଠାରୁ ୦.୧ ପ୍ରତିଶତ ଟିକସ ଆଦାୟ କରିବେ।

Comments
Loading...