ବର୍ଷାଦିନିଆ ଟିପ୍ସ

ତ୍ବଚାକୁ ବିନା ସାବୁନ ଏବଂ ଫେସ୍ ୱାସ୍ ରେ ୩ରୁ ୪ ଥର ଧୁଅନ୍ତୁ । ଯାହା ଦ୍ବାରା ତ୍ବଚାରୁ ତେଲିଆ ପଦାର୍ଥ ଓ ଧୂଳି ବାହାରି ଯିବ।

ବର୍ଷା ଦିନେ ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟିରିୟଲ ଟୋନର ବ୍ୟବହାର ତ୍ବଚା ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଦ୍ବାରା ତ୍ବଚା ସଂକ୍ରାମଣ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା ପାଏ।

ବର୍ଷା ଦିନେ କିଛି ଲୋକ ସନ-ସ୍କ୍ରିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହା ଦ୍ବାରା ସୂର୍ଯ୍ୟର ଅତି ବାଇଗଣୀ ରଶ୍ମି ତ୍ବଚାରେ ପଡି ତ୍ବଚାକୁ ଖରାପ କରିଥାଏ। ତେଣୁ ସନ-ସ୍କ୍ରିନ୍ ନିଶ୍ଚୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

ବର୍ଷା ଋତୁରେ ଲୋକେ ପାଣି ବହୁତ କମ୍ ପିଇଥାଆନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ବାରା ତ୍ବଚା ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ତେଣୁ ପ୍ରତିଦିନ ୭ରୁ ୮ ଗ୍ଲାସ ପାଣି ନିଶ୍ଚୟ ପିଅନ୍ତୁ ।

ଉତ୍ତମ ସ୍କ୍ରବରରେ ୩ ଦିନ ବ୍ୟବଧାନରେ ତ୍ବଚାକୁ ସ୍କ୍ରବ୍ କରନ୍ତୁ ।

ବର୍ଷା ଋତୁରେ କଦାପି ଭାରି ମେକଅପ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଭୋଜନ ତାଲିକାରେ ଜୁସ୍ ଓ ସୁପ୍ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ । ରାନ୍ଧିବା ପୂର୍ବରୁ ପରିବାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଯଦି ସମ୍ଭବ ନଖ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦେବେ ।

ବାହାରୁ ଆସିଲା ପରେ ନଖ ଉଷୁମ ଗରମ ପାଣି ଏବଂ ସାବୁନରେ ଧୋଇ ହୋଇ ମଶ୍ଚରାଇଜର ଲଗାନ୍ତୁ ।

ବର୍ଷା ଦିନରେ ଅଧିକ ତେଲଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ। କାରଣ ଏହି ସମୟରେ ପେଟ ଖରାପ ହେବାର ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ। ଭିଟାମିନ ଏ ଓ ଭିଟାମିନ ସି ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଖାଆନ୍ତୁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ବଚା ଠିକ ରହିଥାଏ।