ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ୬୫% ମତଦାନ

.

Published On: Nov 09, 2017 03:01 PM IST | Updated On: Nov 09, 2017 06:00 PM IST |   808

ଶିମଳା: ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନ ସଭା ପାଇଁ କରାଯାଉଥିବା ନିର୍ବାଚନରେ ମୋଟ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଛି। ଦ୍ୱିପହର ଦୁଇଟା ସୁଦ୍ଧା ୫୪.୦୯ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାତା ନିଜର ମତଦାନ କରିଥିଲେ । ରାଜ୍ୟର ୬୮ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ଗୁରୁବାରରେ ମତଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଅଛି । ଏଥିରେ ପାରମ୍ପରିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା ଚାଲିଛି । ବିଜେପି ପ୍ରେମ କୁମାର ଧୁମଲଙ୍କୁ ନିଜର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଘୋଷଣ କରିଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ବୀରଭଦ୍ର ସିଂଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଛି ।

ସକାଳ ୮ଟା ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରମାନଙ୍କରେ ମତଗ୍ରହଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଦିନ ୧୦ଟା ସୁଦ୍ଧା ୧୩ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାତା ମତଦାନ କରିଥିଲେ । ଦିନ ୧୨ଟା ସୁଦ୍ଧା ୨୮.୦୨% ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା ।ଏବେ ବିଧାନସଭାରେ କଂଗ୍ରେସର ୩୫ ବିଧାୟକ ଥିବା ବେଳେ ବିଜେପିର ୨୮ ଜଣ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି , ୪ ଜଣ ସ୍ୱାଧୀନ ବିଧାୟକ ଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ଆସନ ଖାଲି ପଡିଛି। ୧୯୮୫ ମସିହାଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ଥରକ ପରେ ଥରେ ନିର୍ବାଚନ ଜିତି ସରକାର ଗଠନ କରୁଛନ୍ତି ।

Tags:

Like Us

Breaking News

ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ବସ କଣ୍ଡକ୍ଟର ଅଶୋକକୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଓଡିଆ ଆଇଏଏସ୍‌ ଅଧିକାରୀ ଗିରଫ ଭୁବନେଶ୍ବର: ଭୁବନେଶ୍ବର ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁର୍ଖାଜୀ ଭୁବନେଶ୍ବର: ନାରାୟଣ ସାହୁଙ୍କୁ ବିଜେପିରୁ ବହିଷ୍କାର କଲେ ସଭାପତି ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡା