ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ୬୫% ମତଦାନ

.

Published On: Nov 09, 2017 03:01 PM IST | Updated On: Nov 09, 2017 06:00 PM IST |   1025

ଶିମଳା: ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନ ସଭା ପାଇଁ କରାଯାଉଥିବା ନିର୍ବାଚନରେ ମୋଟ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଛି। ଦ୍ୱିପହର ଦୁଇଟା ସୁଦ୍ଧା ୫୪.୦୯ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାତା ନିଜର ମତଦାନ କରିଥିଲେ । ରାଜ୍ୟର ୬୮ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ଗୁରୁବାରରେ ମତଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଅଛି । ଏଥିରେ ପାରମ୍ପରିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା ଚାଲିଛି । ବିଜେପି ପ୍ରେମ କୁମାର ଧୁମଲଙ୍କୁ ନିଜର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଘୋଷଣ କରିଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ବୀରଭଦ୍ର ସିଂଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଛି ।

ସକାଳ ୮ଟା ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରମାନଙ୍କରେ ମତଗ୍ରହଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଦିନ ୧୦ଟା ସୁଦ୍ଧା ୧୩ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାତା ମତଦାନ କରିଥିଲେ । ଦିନ ୧୨ଟା ସୁଦ୍ଧା ୨୮.୦୨% ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା ।ଏବେ ବିଧାନସଭାରେ କଂଗ୍ରେସର ୩୫ ବିଧାୟକ ଥିବା ବେଳେ ବିଜେପିର ୨୮ ଜଣ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି , ୪ ଜଣ ସ୍ୱାଧୀନ ବିଧାୟକ ଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ଆସନ ଖାଲି ପଡିଛି। ୧୯୮୫ ମସିହାଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ଥରକ ପରେ ଥରେ ନିର୍ବାଚନ ଜିତି ସରକାର ଗଠନ କରୁଛନ୍ତି ।

Tags:

Like Us

Breaking News

ବାଲେଶ୍ବର: ସୋର ସଜନପୁରରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୨ ଘଣ୍ଟା ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିଲାନି ଦମକଳ ବାହିନୀ ଆଠଗଡ଼: ଖୁଣ୍ଟୁଣୀ ରେଞ୍ଜ ପାଇକେରାପୁରରେ ହାତୀ ଛୁଆ ମୃତଦେହ ଠାବ ଧର୍ମଗଡ଼: କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୨୬ କାଲପୋଲା ଛକ ନିକଟରେ ବ୍ୟାଣ୍ଡପାର୍ଟି ପିକଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ ଓ ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ୨ ମୃତ, ୨୪ ଆହତ ଯାଜପୁର : ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲା ପଂଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ପୂର୍ବତନ ବରିଷ୍ଠ କିରାଣୀ ବିଚିତ୍ରାନନ୍ଦ ମହାନ୍ତିକୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସରକାରୀ ଚାକିରିରୁ ବହିଷ୍କାର କଲେ। ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ କୋଟି ଅଠ।ନବେ ଲକ୍ଷ ଟଂକାର ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।