ଆଜି ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅନ୍ତିମ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ

ସିରିଜ୍‌ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଉଭୟ ଦଳ

Copy Editor RKD | Published On: Oct 13, 2017 12:31 AM IST |   572

ହାଇଦରାବାଦ : ଶୁକ୍ରବାର ଏଠାରେ ଭାରତ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ୩ୟ ତଥା ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଟ୍ୱେଣ୍ଟି୨୦ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳାଯିବ । ଏହି ମ୍ୟାଚକୁ ଜିତି ସିରିଜ୍‌ ଜିତିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଉଭୟ ଦଳ ଅଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବ୍ୟାଟିଂ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨ୟ ଟ୍ୱେଣ୍ଟି୨୦ରେ ଏହାର ଫାଷ୍ଟବୋଲର ଚମକ୍ରାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ବ୍ୟାଟ୍‌ସମ୍ୟାନ୍‌ଙ୍କ କାମ ସହଜ କରି ଦେଇଥିଲେ । ଫାଷ୍ଟବୋଲରଙ୍କଠାରୁ ଅନୁରୂପ ପ୍ରଦର୍ଶନର ଆଶାରଖିଛି ଡେଭିଡ୍‌ ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ଦଳ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତି ତା’ର ଟ୍ୱେଣ୍ଟି୨୦ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରହିଛି ବିରାଟ ବାହିନୀ । ଗୁଆହାଟୀ ଟ୍ୱେଣ୍ଟି୨୦ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛି ଯେ ଗତି ଓ ବାଉନ୍‌ସ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍‌ସମ୍ୟାନ୍‌ଙ୍କର ଦୁର୍ବଳତା ନିଶ୍ଚୟ ରହିଛି । ୬ ଫୁଟ୍‌ ୭ ଇଞ୍ଚ୍‌୍‌ ଉଚ୍ଚ ବାମହାତି ଫାଷ୍ଟବୋଲର ଜେସନ୍‌ ବେହେରନ୍‌ଡର୍ଫ ତାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ୩ ଓଭରରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ୪ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟାଟ୍‌ସମ୍ୟାନ୍‌ଙ୍କୁ ଆଉଟ୍‌ କରିଦେବା ପରେ ବୋଧହୁଏ ଏହିଠାରେ ଭାରତ ମ୍ୟାଚ୍‌ ହାରି ଯାଇଥିଲା । ପୂରା ସିରିଜ୍‌ ପରି ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ନାଥାନ୍‌ କୌଲ୍‌ଟର-ନାଇଲ୍‌ ଭଲ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ । ଏହିପରି ଉଚ୍ଚକୋଟୀର ପେସ୍‌ ଆକ୍ରମଣର ଜବାବ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍‌ସମ୍ୟାନଙ୍କ ପାଖରେ ନଥିଲା । ବିଶେଷକରି ବେହେରନ୍‌ଡର୍ଫ ବଲ୍‌କୁ ସ୍ୱିଙ୍ଗ୍‌ କରିବାର ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ; ଯାହାର ମୁକାବିଲା ଆମ ବ୍ୟାଟ୍‌୍‌ସମ୍ୟାନ୍‌ କରି ପାରିନଥିଲେ । ତେଣୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଆଶାକରିବ ଯେ ଜେସନ୍‌ ବେହେରନ୍‌ଡର୍ଫ ଓ କୌଲ୍‌ଟର-ନାଇଲ୍‌ ଏପରି ପ୍ରଦର୍ଶନ ବଜାୟ ରଖିବେ । ପୁଣି ୩ନଂ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ମୋଇଜେସ୍‌ ହେନ୍‌ରିକ୍‌ସଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି । ଛୋଟ ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ହେନ୍‌ରିକ୍‌ସ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ । ହେନ୍‌ରିକ୍‌ସ ୪୬ ବଲ୍‌ରୁ ୪ଟି ଲେଖାଏଁ ଛକା ଓ ଚୌକା ସହ ୬୨ ରନ୍‌କରି ଅପରାଜିତ ଥିଲେ । ପୁଣି ଟ୍ରାଭିସ୍‌ ହେଡ୍‌ ମଧ୍ୟ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ । ଭାରତୀୟ ପେସ୍‌ ବୋଲର ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ହେଁ ଦୁଇ ରିଷ୍ଟ ସ୍ପିନର କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଓ ୟୁଜୁବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ହେଡ୍‌ ଓ ହେନ୍‌ରିକ୍‌ସ । କୁଲଦୀପ ସର୍ଟ କିମ୍ବା ଓଭର୍‌ ପିଚ୍‌ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ; ଯାହାର ଫାଇଦା ଉଭୟ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ନେଇଥିଲେ । ଟ୍ୱେଣ୍ଟି୨୦ରେ ଦୁଇ ସଫଳ ବ୍ୟାଟ୍‌ସମ୍ୟାନ୍‌ ଡେଭିଡ୍‌ ୱାର୍ଣ୍ଣର ଓ ଆରୋନ୍‌ ଫିଞ୍ଚ୍‌ ସହଳ ଆଉଟ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଉପରେ ପଡ଼ିନଥିଲା । ୩ୟ ଟ୍ୱେଣ୍ଟି୨୦ରେ ଅବଶ୍ୟ ଭାରତକୁ ଏହି ଦୁଇ ଓପ୍‌ନରଙ୍କ ପ୍ରତି ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ । କାରଣ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍‌ ଚାଲିଲେ ଭାରତୀୟ ବୋଲର ଚାପରେ ରହିବେ । ଗତ ୨ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସଠିକ୍‌ ଭାବେ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିବା ଡେଭିଡ୍‌ ୱାର୍ଣ୍ଣର ବ୍ୟାଟ୍‌୍‌ରେ କିଛି ଯୋଗଦାନ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚୟ ଚାହିଁବେ । ଲେଗ୍‌ସ୍ପିନର ଆଡାମ୍‌ ଜାମ୍ପା ମଧ୍ୟ ଭଲ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ । ଅଲ୍‌ରାଉଣ୍ଡ ଦକ୍ଷତା ଯୋଗୁଁ ମାର୍କସ ଷ୍ଟୋଇନିସ୍‌ ଆଉଥରେ ସୁଯୋଗ ପାଇବେ । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଏକାଦଶରେ ପରିବର୍ତ୍ତନର ସମ୍ଭାବନା କମ୍‌ । ତେବେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟିଂ ଲାଇନ୍‌ରେ ଗୋଟିଏ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ । ମନୀଷ ପାଣ୍ଡେଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ କିମ୍ବା କେ.ଏଲ୍‌. ରାହୁଲ ସୁଯୋଗ ପାଇପାରନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷୟରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର କ୍ରିକେଟ୍‌ରୁ ଅବସର ଘୋଷଣା କରି ସାରିଥିବା ଆଶିଷ ନେହେରାଙ୍କୁ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିବା ସମ୍ଭାବନା କମ୍‌ । ପିଚ୍‌ ବ୍ୟାଟିଂ ଉପଯୋଗୀ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ତେବେ ଆଉଟ୍‌ଫିଲ୍‌୍‌ଡ ଓଦା ରହିଛି । ଗୁରୁବାର ଦିନସାରା ପଙ୍ଖା ଦ୍ୱାରା ପଡ଼ିଆ ଶୁଖାଯାଉଛି । ଗତ ସପ୍ତାହେ ହେଲା ହାଇଦରାବାଦରେ ପ୍ରତ୍ୟହ ବର୍ଷା ହେଉଛି । ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟ ବର୍ଷାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ତେଣୁ ମ୍ୟାଚ୍‌ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ । ଯେଉଁ ଦଳ ଟସ୍‌ ଜିତିବ; ପ୍ରଥମେ ଫିଲ୍‌ଡିଂର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରେ ।
Tags:

Like Us

Breaking News

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: କୁଆରମୁଣ୍ଡା ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଦ୍ମପୁର ବାଲିଘାଟରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ପୋଡ଼ି ଦେଇଛନ୍ତି ପୋକଲିନ୍‌ ମେସିନ ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ଦିନ ୩ଟା ସୁଦ୍ଧା ୫୫ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ, ସୂଚନା ଦେଲେ ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସର ତପିରାମ ମାଝି ଆଜି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ, ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ମୁମ୍ବଇରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆସୁଥିବା କୋଣାର୍କ ଏକ୍ସପେସରୁ ମିଳିଲା ୨ଟି ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବାକ୍ସ, ଯାଞ୍ଚ କଲା ବୋମା ନିଷ୍କ୍ରିୟକାରୀ ଟିମ୍‌