ୟୁନେସ୍କୋରୁ ଓହରିଲା ଆମେରିକା

ୟୁନେସ୍କୋରୁ ଓହରିଲା ଆମେରିକା

Copy Editor | Published On: Oct 12, 2017 11:27 PM IST |   675

ପ୍ୟାରିସ : ଜାତିସଂଘ ସଂସ୍ଥା ୟୁନେସ୍କୋରୁ ଓହରିଯିବାକୁ ଆମେରିକା ଘୋଷଣା କରିଛି । ୟୁନେସ୍କୋ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଇସ୍ରାଏଲ ବିରୋଧୀ ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରି ଆମେରିକା ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ପ୍ରକାଶ । ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଜଧାନୀ ପ୍ୟାରିସରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ସଂସ୍ଥାର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକଙ୍କୁ ଅବସ୍ଥାପିତ କରିବ ବୋଲି ଆମେରିକା ବିଦେଶ ବିଭାଗ ମୁଖପାତ୍ର ହିଦର ନୁଏର୍ଟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଅପରପକ୍ଷରେ ଆମେରିକାର ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ୟୁନେସ୍କୋ ନିର୍ଦେଶିକା ଇରିନା ବୋକୋଭା ଦୁଃଖପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ୨୦୧୧ରେ ପାଲେଷ୍ଟାଇନକୁ ୟୁନେସ୍କୋ ସଦସ୍ୟ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରାଯିବା ପରଠାରୁ ଆମେରିକା ଏହି ସଂଗଠନକୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି । ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ଆମେରିକାର ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀଭାବେ ଇସ୍ରାଏଲ ପରିଚିତ । ତେବେ ୟୁନେସ୍କୋ ପକ୍ଷରୁ ଇସ୍ରାଏଲର ପରମଶତ୍ରୁ ପାଲେଷ୍ଟାଇନକୁ ସଦସ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ଘଟଣାକୁ ଆମେରିକା ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁନାହିଁ । ସଂଗଠନରୁ ଆମେରିକା ଓହରିଯିବା ଘଟଣା କୂଟନୈତିକ ମହଲରେ ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।
Tags:

Like Us

Breaking News

୧୭ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଫୁଟବଲ, ପ୍ରଥମ ଦଳ ଭାବେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କଲା ମାଲି , କ୍ୱାର୍ଟରଫାଇନାଲରେ ମାଲି ୨-୧ରେ ଘାନାକୁ ପରାସ୍ତ କରି ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ଏସିଆ କପ୍‌ ହକି ଫାଇନାଲରେ ଭାରତ, ପାକିସ୍ତାନକୁ ୪-୦ ଗୋଲରେ ପରାସ୍ତ କରି ଭାରତ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ସୁୂର୍ଣ୍ଣପୁର: ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବନ୍ଦ ଡାକରା ସମୟରେ ଜଣଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ