ୟୁନେସ୍କୋରୁ ଓହରିଲା ଆମେରିକା

ୟୁନେସ୍କୋରୁ ଓହରିଲା ଆମେରିକା

Copy Editor RKD | Published On: Oct 12, 2017 11:27 PM IST |   683

ପ୍ୟାରିସ : ଜାତିସଂଘ ସଂସ୍ଥା ୟୁନେସ୍କୋରୁ ଓହରିଯିବାକୁ ଆମେରିକା ଘୋଷଣା କରିଛି । ୟୁନେସ୍କୋ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଇସ୍ରାଏଲ ବିରୋଧୀ ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରି ଆମେରିକା ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ପ୍ରକାଶ । ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଜଧାନୀ ପ୍ୟାରିସରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ସଂସ୍ଥାର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକଙ୍କୁ ଅବସ୍ଥାପିତ କରିବ ବୋଲି ଆମେରିକା ବିଦେଶ ବିଭାଗ ମୁଖପାତ୍ର ହିଦର ନୁଏର୍ଟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଅପରପକ୍ଷରେ ଆମେରିକାର ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ୟୁନେସ୍କୋ ନିର୍ଦେଶିକା ଇରିନା ବୋକୋଭା ଦୁଃଖପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ୨୦୧୧ରେ ପାଲେଷ୍ଟାଇନକୁ ୟୁନେସ୍କୋ ସଦସ୍ୟ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରାଯିବା ପରଠାରୁ ଆମେରିକା ଏହି ସଂଗଠନକୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି । ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ଆମେରିକାର ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀଭାବେ ଇସ୍ରାଏଲ ପରିଚିତ । ତେବେ ୟୁନେସ୍କୋ ପକ୍ଷରୁ ଇସ୍ରାଏଲର ପରମଶତ୍ରୁ ପାଲେଷ୍ଟାଇନକୁ ସଦସ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ଘଟଣାକୁ ଆମେରିକା ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁନାହିଁ । ସଂଗଠନରୁ ଆମେରିକା ଓହରିଯିବା ଘଟଣା କୂଟନୈତିକ ମହଲରେ ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।
Tags:

Like Us

Breaking News

ମୋହାଲି : ଆଜି (ବୁଧବାର) ଭାରତ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୨ୟ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ୍‌ ସି ପ୍ଲେନରେ ଯାତ୍ରା କରି  ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର କଲେ ମୋଦି ମନ୍ଦିର ଯିବା କ’ଣ ଭୂଲ: ବିଜେପିକୁ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଲେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପାରିଦୀପ ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାରରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ