୩୧ରେ ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା

୨୬ ଜିଲାର ୯୮ବ୍ଲକରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟି

Copy Editor AH | Published On: Oct 12, 2017 10:07 PM IST |   263

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟର ୯୮ଟି ବ୍ଲକରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟିପାତ ହୋଇଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଢ଼େଙ୍କାନାଳ ଜିଲାର ଓଡ଼ପଡା, କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ହାଟଡ଼ିହି ଓ ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲାର ଲୋଇସିଂହା ଓ ବେଲପଡା ବ୍ଲକରେ ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ କମ୍‌ ବୃଷ୍ଟିପାତ ହୋଇଥିବାରୁ ଉକ୍ରଟ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଛି । ଏହିସବୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାସ୍ତବରେ କେତେ ପରିମାଣର କ୍ଷତି ହୋଇଛି ତାହା ଆକଳନ କରିବା ସମୟ ସାପେକ୍ଷ । ଯଦିଓ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଚଳିତମାସ ୧୫ ତାରିଖରେ ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା କରାଯିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏଥିପାଇଁ ଆଉ ୧୫ଦିନ ବିଳମ୍ବ ହେବ । ଆସନ୍ତା ୩୧ ତାରିଖରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ କେତେ ଜିଲାରେ ମରୁଡ଼ି ଓ କେତେ ପରିମାଣର ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢ଼ୀ କହିଛନ୍ତି । ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସଚିବାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ମରୁଡ଼ି ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ପରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ପାଢ଼ୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟିପାତ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର କେତେକ ଜିଲାରେ ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି । ଏହାର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବାପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଟିମ୍‌ କେତେକ ଅଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରିବା ପରେ ରାଜ୍ୟର ୯୮ଟି ବ୍ଲକରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟିପାତ ଯୋଗୁଁ ଫସଲ ହାନି ହୋଇଛି । ଏହିସବୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାସ୍ତବରେ କେତେ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି ତା’ର ଆକଳନ କରିବାରେ ସମୟ ଲାଗୁଛି । ତେଣୁ ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା ସମୟ ଚଳିତମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯିବ । ତେବେ ଯେଉଁସବୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟିପାତ ହୋଇଛି ସେଠାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ପାନୀୟ ଜଳ ସଙ୍କଟକୁ ଦୂର କରିବାପାଇଁ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ, ଜଳସମ୍ପଦ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଭାଗକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ସେହିସବୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗଭୀର ନଳକୂପ ଖନନ କରିବା ଏବଂ ଅଚଳ ନଳକୂପକୁ ଏବେଠାରୁ ମରାମତି କରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସହିତ ଉଠାଜଳସେଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା ୨୨ ତାରିଖରେ ଏନେଇ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ଜିଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ପାଢ଼ୀ କହିଛନ୍ତି । ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ବରଗଡ଼ ଜିଲାର ଅମ୍ବାଭୋନା, ଅତାବିରା, ବରଗଡ଼, ପାଇକମାଳ, ସୋହେଲା, ବିଜେପୁର, ପଦ୍ମପୁର, ବଲାଙ୍ଗିରର ବେଲପଡା, ବଲାଙ୍ଗିର, ଲୋଇସିଂହା, ମୁରିବାହାଲ, ପୁଇତାଲ, ଆଗଲପୁର ଓ ନୂଆପଡାର ଭୋଡେନ, ଖରିଆର ଓ ନୂଆପଡା ସହିତ ଅନୁଗୋଳ, ବାଲେଶ୍ୱର, ଭଦ୍ରକ, ବୌଦ୍ଧ, କଟକ, ଦେବଗଡ଼, ଢ଼େଙ୍କାନାଳ, ଗଞ୍ଜାମ, ଜଗତସିଂହପୁର, ଯାଜପୁର, ଝାରସୁଗୁଡା, କଳାହାଣ୍ଡି,କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, କନ୍ଧମାଳ, କେନ୍ଦୁଝର, ଖୋରଧା, କୋରାପୁଟ, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ପୁରୀ, ରାୟଗଡା, ସମ୍ବଲପୁର, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଓ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲାର କେତେକ ବ୍ଲକ ରହିଛି ।
Tags:

Like Us

Breaking News

ମୋହାଲି : ଆଜି (ବୁଧବାର) ଭାରତ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୨ୟ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ୍‌ ସି ପ୍ଲେନରେ ଯାତ୍ରା କରି  ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର କଲେ ମୋଦି ମନ୍ଦିର ଯିବା କ’ଣ ଭୂଲ: ବିଜେପିକୁ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଲେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପାରିଦୀପ ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାରରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ