ଅମିତାଭ @୭୫ ନଟ୍‌ଆଉଟ

ଅମିତାଭ @୭୫ ନଟ୍‌ଆଉଟ

Copy Editor RKD | Published On: Oct 11, 2017 12:31 AM IST | Updated On: Oct 11, 2017 09:59 AM IST |   1209

କଟକ : ଗୁରୁ ଗମ୍ଭୀର ସ୍ୱର ଏବଂ ଅନ୍ୟକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିବା ଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର କଥା ପଡିଲେ ସ୍ୱତଃ ମନକୁ ଚାଲିଆସେ ଗୋଟିଏ ଛବି । ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ସିନେ ଜଗତର ମହାନାୟକ ପଦ୍ମବିଭୂଷଣ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ । କେବଳ ସ୍ୱର ନୁହେଁ ବରଂ ତାଙ୍କର ଅଭିନୟର ପରାକାଷ୍ଠା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରେ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ । ତେବେ କେବଳ କଳା ଓ ଅଭିନୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୁହେଁ, ନିଜର ଶାନ୍ତ ଅମାୟିକ ଭଦ୍ର ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ସମାଜ ସେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସେ କୋଟି କୋଟି ଜନମାନସରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଜୀବନର ଅନେକ ଉତ୍‌ଥାନ-ପତନ ବାଧାବିଘ୍ନ ଝଡଝଞ୍ଜାର ସାମ୍ନା କରି ଆଜି ସେ ନିଜକୁ ସଫଳ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି । ଜୀବନର ୭୪ଟି ବସନ୍ତ ଅତିକ୍ରମ କରି ସେ ୭୫ ବର୍ଷରେ ଉପନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତଥାପି ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଥିବା ଉତ୍ସାହ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଜୀବନ ପ୍ରତି ସମର୍ପଣ ଭାବ ଅନେକଙ୍କୁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗଏ । ଦେଶର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିବା ପରେ ସେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ତାଙ୍କର ଜନ୍ମଦିନ କିମ୍ବା ଦୀପାବଳୀକୁ ପାଳନ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ତଥାପି ସେହି ମହାନାୟକଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ନିରାମୟ ଜୀବନ କାମନା କରିବା ସହ ତାଙ୍କ ଚଲାପଥ ସର୍ବଦା କୁସୁମିତ ହେଉ ଏହା ହିଁ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ । ୧୯୪୨ ମସିହା,ଅକ୍ଟୋବର ୧୧ ତାରିଖରେ ପ୍ରଖ୍ୟାତ କବି ହରିବଂଶ ରାୟ ବଚ୍ଚନ ଏବଂ ତେଜି ବଚ୍ଚନଙ୍କ କୋଳମଣ୍ଡନ କରିଥିଲେ ଅମିତାଭ । ଅମିତାଭଙ୍କ ବାଲ୍ୟ ନାମ ‘ଇନକିଲାବ’ ଥିଲା ଏବଂ ସାଙ୍ଗିଆ ‘ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ’ ଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ‘ଇନକିଲାବ-ଜିନ୍ଦାବାଦ’ ସ୍ଲୋଗାନରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ହରିବଂଶ ରାୟ ବଚ୍ଚନ ଅମିତାଭଙ୍କ ନାମ ଇନକିଲାବ ରଖିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଅନ୍ୟତମ କବି ସୁମିତ୍ରାନନ୍ଦନ ପନ୍ଥଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ହରିବଂଶରାୟ ତାଙ୍କ ପୁଅଙ୍କ ନାମ ‘ଅମିତାଭ’ ରଖିଥିଲେ । ଏହାସହ ହରିବଂଶ ରାୟ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗିଆକୁ ମଧ୍ୟ ବଦଳାଇ ବଚ୍ଚନ କରିଥିଲେ ଯାହାର ଅର୍ଥ ବାଲ୍ୟ-ସୁଲଭ । ଏଭଳି ଭାବରେ ‘ଇନକିଲାବ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ’ଙ୍କ ନାମ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ‘ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ’ ହୋଇଥିଲା । ଅମିତାଭ ତାଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ପରେ ନୈନିତାଲର ଶେରୱୁଡ କଲେଜ ଏବଂ ପରେ ଦିଲ୍ଲୀର କିରୋରିମଲ କଲେଜରୁ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ଅଭିନୟ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ସେତେଟା ରୁଚି ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମା’ ତେଜି ବଚ୍ଚନଙ୍କ କିଛିଟା ପ୍ରଭାବ ତାଙ୍କ ଉପରେ ପଡିଥିଲା । ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ ପ୍ରଥମେ ସେ ବେତାର ଉଦଘୋଷକ ହେବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ କଣ୍ଠସ୍ୱର ବେତାର ଉପଯୋଗୀ ନୁହେଁ ବୋଲି ତାଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସେହି କଣ୍ଠସ୍ୱର ହିଁ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଅନନ୍ୟ ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲା । ୧୯୬୯ରେ ମୃଣାଳ ସେନଙ୍କ ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାରପ୍ରାପ୍ତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଭୁବନ ସୋମେ’ ପାଇଁ ଅମିତାଭ ପ୍ରଚ୍ଛଦପଟ୍ଟ ସ୍ୱର ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେହି ବର୍ଷ ହିଁ ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ‘ସାତ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନୀ’ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ସେ ପ୍ରଥମେ ଅଭିନୟ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ଆନନ୍ଦ, ପରୱାନା, ରେଶମା ଔର ଶେରା, ଗୁଡ୍ଡି, ବମ୍ବେ ଟୁ ଗୋଆ ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ଆନନ୍ଦ ପାଇଁ ସେ ଫିଲ୍ମଫେୟାର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ସହ କଳାକାର ପୁରସ୍କାର ହାସଲ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଦେଇଥିଲା ୧୯୭୩ରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଞ୍ଜିର । ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ‘ଆଙ୍ଗ୍‌ରି ୟଙ୍ଗମ୍ୟାନ’ ଅଭିନୟ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବେଶ୍‌ ପସନ୍ଦ ଆସିଥିଲା ଏବଂ ସେହିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏକ ନୂଆ ଷ୍ଟାରଡମ୍‌ର ଯୁଗ । ଏହାପରେ ସେ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରି ତାଙ୍କର ଅଭିନୟର ପରାକାଷ୍ଠା ଦେଖାଇଥିଲେ । ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଭୂମିକା ଏବଂ ଚରିତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ନିଖୁଣ ଅଭିନୟ ପେରି ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ପାଗଳ କରି ଦେଉଥିଲା । ତେବେ ୧୯୮୨ରେ ‘କୁଲି’ ଫିଲ୍ମ ପାଇଁ ଏକ ଫାଇଟ ଦୃଶ୍ୟ ସୁଟିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ସେ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ଏପରିକି ତାଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ତାହା ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପଡିଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଡାକ୍ତରଖାନା ଆଗରେ ଦିନ ଦିନ ଧରି ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥିଲେ । ଅନେକ ପ୍ରଶଂସକ ତାଙ୍କ ରକ୍ତ ଦେଇ ଅମିତାଭଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରିଥିଲେ । କୋଟି କୋଟି ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ଗୁହାରୀ ଭଗବାନ ଶୁଣିଥିଲେ ଏବଂ ଅମିତାଭ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ଯେମିତି କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରୁ ଅବ୍ୟାହତି ନେଇଥିଲେ । ୧୯୮୪ରେ ଅମିତାଭଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ତକ୍ରାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେ ରାଜନୀତିରେ ପାଦ ଦେଇଥିଲେ । ଆହ୍ଲାବାଦ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ବିପୁଳ ଭୋଟରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ଅନ୍ୟତମ ବନ୍ଧୁ ଅମର ସିଂହଙ୍କ ସହ ରାଜନୀତିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟିର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ୧୯୮୮ରେ ପୁଣି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ଫେରିଥିଲେ ଏବଂ ‘ଶେହେନଶାହ’ ଭଳି ସଫଳ ଫିଲ୍ମରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସେ ହମ୍‌, ଅଗ୍ନିପଥ, ଖୁଦା ଗୱାହ,ବ୍ଲାକ୍‌,ପାପା,ପିକୁ ଭଳି ଅନେକ ସଫଳ ଫିଲ୍ମରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ୧୯୯୬ରେ ଅମିତାଭ ନିଜର କମ୍ପାନୀ ଏବିସିଏଲ(ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ କର୍ପୋରେସନ ଲିମିଟେଡ) ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ସେତେଟା ସଫଳ ହୋଇନଥିଲା ଏବଂ ସେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । କହିବାକୁ ଗଲେ ୧୯୯୬-୧୯୯୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅମିତାଭ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ୨୦୦୦ ବେଳକୁ ଏକ ଭିନ୍ନ ରୂପରେ ସେ ଅଭିନୟ ଜଗତକୁ ଫେରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସେହି ସଫଳ ଯାତ୍ରା ଏବେମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି । ଏପରିକି ସେ ୨୦୧୩ରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ହଲିଉଡ ଫିଲ୍ମରେ ଅଭିନୟ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ । ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ସେ ଟେଲିଭିଜନର ଅନ୍ୟତମ ସଫଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘କୌନ ବନେଗା କରୋଡପତି’ର ସଂଚାଳକ ରୂପରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଗମ୍ଭୀର କଣ୍ଠସ୍ୱର ଏବଂ ନିଆରା ଶୈଳୀ ପାଇଁ ତାହା ଏକ ସଫଳତମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇପାରିଛି ଏବଂ ଏବେମଧ୍ୟ ତାର ଦଶମ ସଂସ୍କରଣରେ ଅମିତାଭ ହିଁ ତାର ସଂଚାଳକ ରହିଛନ୍ତି । ଅଭିନୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅମିତାଭଙ୍କ ସଫଳତା ଏବଂ ଅବଦାନକୁ ଉପଲବ୍ଧ କରି ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି । ଅମିତାଭଙ୍କୁ ୧୯୮୪ରେ ‘ପଦ୍ମଶ୍ରୀ’, ୨୦୦୧ରେ ‘ପଦ୍ମଭୂଷଣ’ ଏବଂ ୨୦୧୫ରେ ‘ପଦ୍ମବିଭୂଷଣ’ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି । ଏହାଛଡା ଫ୍ରାନ୍ସ ସରକାର ଅମିତାଭଙ୍କୁ ଫ୍ରାନ୍ସର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବେସାମରିକ ସମ୍ମାନ ସହ ସମ୍ମାନସୂଚକ ନାଗରିକତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଏହାଛଡା ଇଂଲଣ୍ଡର ମ୍ୟାଡମ ଟୁ୍ୟସେଡଙ୍କ ମହମ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ପ୍ରଥମ ଜୀବନ୍ତ ଏସୀୟ ଭାବେ ୨୦୦୦ରେ ଅମିତାଭଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲା । ଏହାଛଡା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅମିତାଭ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ଭାବରେ ୪ ଥର ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର,୧୫ଥର ଫିଲ୍ମ ଫେୟାର ପୁରସ୍କାର ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ୧୯୯୧ରେ ‘ଲାଇଫ ଟାଇମ ଆଚିଭମେଣ୍ଟ ଆୱାର୍ଡ’, ୨୦୦୦ରେ ‘ସୁପରଷ୍ଟାର ଅଫ ଦି ମିଲେନିୟମ’ ପୁରସ୍କାର ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଏହାଛଡା ଅନେକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାାଳୟ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନଜନକ ଡକ୍ଟରେଟ ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ବେଳେ ସେ ଅନେକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ୧୯୭୩ ସେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଜୟା ଭାଦୁଡିଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଝିଅ ଶ୍ୱେତା ଏବେ ବିବାହ କରି ସାରିଥିବା ବେଳେ ପୁଅ ଅଭିଷେକ ବଚ୍ଚନ ମଧ୍ୟ ଅଭିନୟ ଜଗତରେ ସକ୍ରିୟ ରହିଛନ୍ତି । ଅମିତାଭଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତାର ପ୍ରମାଣ ଏଥିରୁ ମଧ୍ୟ ମିଳେ ଯେ,କଲକାତାରେ ଏକ ମନ୍ଦିର ରହିଛି ଯେଉଁଠାରେ କି ଅମିତାଭଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ପୂଜା କରାଯାଏ । କେବଳ ଅଭିନୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅମିତାଭ ସକ୍ରିୟ ନୁହନ୍ତି,ବରଂ ସମାଜସେବା ଅନ୍ୟ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସେ ସବୁବେଳେ ତତ୍ପର ଥାନ୍ତି । ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ବରୋଦା ଏବଂ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସେ ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ କରଛନ୍ତି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ଘଟଣାରେ ମୃତାହତ ହୋଇଥିବା କନଷ୍ଟେବଳ ସୁଭାଷଚାନ୍ଦ ତୋମରଙ୍କ ପରିବାରକୁ ମଧ୍ୟ ସେ ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଏହାଛଡା ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହରିବଂଶରାୟ ବଚ୍ଚନ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଓ ଅନେକ ସଂସ୍ଥା ଓ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଜରିଆରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ସହଯୋଗ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଏଭଳି ଏକ ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ସମାଜ ଲାଇଭ ଡଟ୍‌ ଇନ୍‌ର ଅନେକ ଅନେକ ଶୁଭକାମନା ।
Tags:

Like Us

Breaking News

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: କୁଆରମୁଣ୍ଡା ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଦ୍ମପୁର ବାଲିଘାଟରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ପୋଡ଼ି ଦେଇଛନ୍ତି ପୋକଲିନ୍‌ ମେସିନ ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ଦିନ ୩ଟା ସୁଦ୍ଧା ୫୫ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ, ସୂଚନା ଦେଲେ ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସର ତପିରାମ ମାଝି ଆଜି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ, ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ମୁମ୍ବଇରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆସୁଥିବା କୋଣାର୍କ ଏକ୍ସପେସରୁ ମିଳିଲା ୨ଟି ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବାକ୍ସ, ଯାଞ୍ଚ କଲା ବୋମା ନିଷ୍କ୍ରିୟକାରୀ ଟିମ୍‌