ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ହ୍ରାସ କଲେ ଗୁଜୁରାଟ,ମହରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର

ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ହ୍ରାସ କଲେ ଗୁଜୁରାଟ,ମହରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର

| Published On: Oct 10, 2017 12:11 PM IST | Updated On: Oct 10, 2017 03:40 PM IST |   389

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ସରକାର ଅନେକ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି । ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲିଟର ପିଛା ୨ ଟଙ୍କା ଉତ୍ପାଦ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମାନେ ମଧ୍ୟ ଭାଟ୍‌ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ପେଟ୍ରୋଲିଅମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ଏହା ଉପରେ ବିତାର କରିବା ପରେ ଗୁଜୁରାଟ ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲିଅମ ଉପରୁ ୪ ପ୍ରତିଶତ ଭାଟ୍‌ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟ ରୂପାନି ଏହି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଗୁଜୁରାଟରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ଲିଟର ପିଛା ୨.୯୩ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇ ୬୭.୦୩ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ସେହିଭଳି ଡିଜେଲ ଦର ୨.୭୩ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇବା ସହ ଲିଟର ପିଛା ୬୦.୭୭ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରରୁ ଗୁଜୁରାଟରେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଦର ଲାଗୁ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ପେଟ୍ରୋଲିଅମ ଉପରୁ ଭାଟ୍‌ କମାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ୨ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ୧ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି ।
Tags:

Like Us

Breaking News

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: କୁଆରମୁଣ୍ଡା ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଦ୍ମପୁର ବାଲିଘାଟରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ପୋଡ଼ି ଦେଇଛନ୍ତି ପୋକଲିନ୍‌ ମେସିନ ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ଦିନ ୩ଟା ସୁଦ୍ଧା ୫୫ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ, ସୂଚନା ଦେଲେ ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସର ତପିରାମ ମାଝି ଆଜି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ, ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ମୁମ୍ବଇରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆସୁଥିବା କୋଣାର୍କ ଏକ୍ସପେସରୁ ମିଳିଲା ୨ଟି ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବାକ୍ସ, ଯାଞ୍ଚ କଲା ବୋମା ନିଷ୍କ୍ରିୟକାରୀ ଟିମ୍‌