୨୦ରୁ ପୁରୀରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗୋ ନବରାତ୍ର ମହୋତ୍ସବ

୨୦ରୁ ପୁରୀରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗୋ ନବରାତ୍ର ମହୋତ୍ସବ

Copy Editor | Published On: Oct 10, 2017 05:51 AM IST |   145

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୋମାତା ପ୍ରତି ସଚେତନା ସୃଷ୍ଟି ଏବଂ ବିଶ୍ୱରେ ଗୋମାତାର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗୋ ନବରାତ୍ର ମହୋତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଛି । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପୁରୀଠାରେ ଚଳିତ ମାସ ୨୦ରୁ ୨୮ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ମହୋତ୍ସବ ପାଳିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ସୋମବାର ଏଠାରେ ଆୟୋଜିତ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପୁରୀସ୍ଥିତ କ୍ରିୟାଯୋଗ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମୁଖ୍ୟ ଗୁରୁ ପ୍ରଜ୍ଞାନାନନ୍ଦ ମହାରାଜ ଗୁରୁଜୀ କହିଛନ୍ତି, ଗୋମାତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ବେଆଇନ ହତ୍ୟା ରୋକିବା ଏହି ମହୋତ୍ସବର ଉଦେ୍ଦଶ୍ୟ । ପୁରୀ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୀଠ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ଶ୍ରୀ ନିଶ୍ଚଳାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ । ଏହି ଗୋମାତା ନବରାତ୍ର ମହୋତ୍ସବରେ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ହଜାରେରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ସାଧୁସନ୍ଥ ଯୋଗଦେବେ । ଏହି ୯ ଦିନର ମଧ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଗୋମାତାର ମହତ୍ତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଯିବା ସହ ଗୋ ଭାଗବତ କଥା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ଏହା ସହିତ ୫ ପ୍ରକାର ଯଜ୍ଞ ତଥା ସୁରଭି ମହାମନ୍ତ୍ର ସାମୂହିକ ଯଜ୍ଞ, ସୁରଭି ଘୃତ ଯଜ୍ଞ, ନାମ ଯଜ୍ଞ , ଜ୍ଞାନ ଯଜ୍ଞ ଏବଂ ଅନ୍ନ ଯଜ୍ଞ ଆୟୋଜିତ ହେବ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବୃନ୍ଦାବନ ଏବଂ ପାଠମେଡ଼ା ଠାରେ ଏହି ମହୋତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଗୁରୁଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୯ ଦିନ ଧରି ଗୋମାତାଙ୍କ ମହିମା ବିକ୍ଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରିବା ପାଇଁ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ, ଯେଉଁଠାରେ ବିଶିଷ୍ଟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଗୋରୁଗାଈଙ୍କୁ ହେଉଥିବା ମୁଖ୍ୟ ରୋଗ ଓ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା, ଗୋମାଂସ ଭକ୍ଷଣର ଅପକାରିତା ତଥା ଗୋଶାଳା, ଗୋପୂଜନ, ଆରତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ ।
Tags:

Like Us

Breaking News

ବରଗଡ : ଖଜୁରଟିକ୍ରାରେ ଫୋଟକା ଫୁଟାଉ ଥିବା ବେଳେ ଛାତରୁ ପଡି ନାବାଳିକା ମୃତ ବାଲେଶ୍ୱର ବାଣ ବିସ୍ପୋରଣ ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୦କୁ ବୃଦ୍ଧି ରାଜ୍ୟପାଳ ଏସସି ଜମିର ଅସୁସ୍ଥ, ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିବାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ଥିତ ଆପୋଲ ହସପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କଲକାତାର ଜୀବନବୀମା କୋଠାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ