ପାଟିକୁ ସୁଆଦିଆ; ତ୍ୱଚା ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଏହି ଖାଦ୍ୟ

0
723
courtesy : homeopathyclinicpune.com

ଆମେ ଏପରି ବହୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଥାଉ ଯାହା ଆମ ତ୍ୱଚାକୁ ପାଇଁ ହିତକାରକ ହେବା ବଦଳରେ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ। ଜାଣତରେ ହେଉ ଅବା ଅଜାଣରେ ପାଟିକୁ ସୁଆଦିଆ ଲାଗୁଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଆମ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେଭଳି ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ ଯାହା ପାଟିକୁ ସ୍ବାଦ ଲାଗିଥାଏ ସତ, ହେଲେ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ ….

courtesy : Science News

କଫି –
କଫିରେ ଥିବା କେଫିନ ଷ୍ଟ୍ରେସ ହର୍ମୋନ ସ୍ତରକୁ ଅସନ୍ତୁଳତି କରିଥାଏ। ଯାଦ୍ୱାରା ମୁହଁର ଚର୍ମ ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବା ସହ କଳା ପକାଇଥାଏ। ତେଣୁ କଫି ପିଇବାକୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ ଥିଲେ ଦିନକୁ ଥରେ କିମ୍ବା ସପ୍ତାହକୁ ୩ ଥର ପିଅନ୍ତୁ।

courtesy : NDTV Food

ଧଳା ପାଉଁରୁଟି –
ଜଳଖିଆରେ ପାଉଁରୁଟି ଖାଇବା ବହୁ ଲୋକଙ୍କୁ ବେଶ ପସନ୍ଦ। ମାତ୍ର ଖୁବ କମ ଲୋକେ ଜାଣିଥିବେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଇନସୁଲିନର ମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସହ ମୁହଁର ତୋଫାପଣକୁ କମ କରିଥାଏ।

courtesy : NDTV Food

ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ –
ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ପାଟିକୁ ସୁଆଦିଆ ଲାଗେ। ମାତ୍ର ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଉଷ୍ଣତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସହ ମୁହଁର ଗୋରା ରଙ୍ଗକୁ କମ କରିଥାଏ।

courtesy : Remedies For Me

ଛଣାଛଣି ଖାଦ୍ୟ –
ଛଣାଛଣି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଫ୍ୟାଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଯାଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ସଠିକ ଭାବେ ହୋଇପାରିନଥାଏ। ଫଳରେ ଚର୍ମକୁ ସଠିକ ମାତ୍ରାରେ ଅମ୍ଳଜାନ ମିଳିପାରେ ନାହିଁ ଓ ତ୍ୱଚାର ତୋଫାପଣ କମ ହୋଇ କଳାପଡ଼ିଥାଏ।