ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ଏହି ଗାଡି

0

ଆଜି ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ୧୦୧ତମ ଜୟନ୍ତୀ ଅଟେ। ୧୯ ନଭେମ୍ବର ୧୯୧୯ ଆହ୍ଲାବାଦରେ ସେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ ଭାରତ ସହ ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଛାପ ଛାଡିଥିଲେ। ଭାରତର ଲୌହ ମହିଳା ଓ ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ସେହି ସମୟରେ ମହଙ୍ଗା କାରର ସୌଖିନ ଥିଲେ। ଇନ୍ଦିରାଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପାଖରେ ଅନେକ କାର ରହିଥିଲା। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି କାର ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଯେଉଁଥିରେ ଇନ୍ଦିରାଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିଲା।
ଆମ୍ବାସଡର :
ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ କମ୍ପାନୀର ଏହି କାର ସେ ସମୟରେ କେବଳ ନାମୀଦାମୀ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଥିଲା। ତାହାକୁ କିଣିବା ଓ ଠିକ ଭାବେ ରଖିବା ସହଜ ନଥିଲା। କାରଟିକୁ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ୧୯୫୮ମସିହାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ତାହା ପରେ ଆମ୍ବାସଡର ଗାଡି ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ଚାହିଦା ବଢିଥିଲା। ଏହାକୁ ଦେଖି ୫୫ବର୍ଷ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ କାରର ପ୍ରଡକ୍ସନ କରାଗଲା। ଏହି କାରଟି ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଭାରତରେ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା।ମାରୁତି ସୁଜୁକି ୮୦୦ :
ମାରୁତି କାର ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପସନ୍ଦ ରହିଛି। ଏହି କାରଟିରେ ୭୯୬ସିସିର ଦୁଇଟି ସିଲିଣ୍ଡର ଇଞ୍ଜିନ୍ ରହିଛି। ଆମ୍ବାସଡର କାର ପରି ଏହି କାର ମଧ୍ୟ ସେତେବେଳେ ଅନେକ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥିଲା।

ଆଲେଖ୍ୟ : ପ୍ରଜ୍ଞାସିନୀ ମଲ୍ଲିକ୍